3 kroky, ako zvládnuť stres zo skúšok

Tep sa zrýchľuje, triaška v nohách neustupuje, ruky sa trasú, všetko z nich vypadáva, hlas nie a nie vydolovať z útrob ústnej dutiny… zoznámte sa, prosím – TRÉMA. Zo stola sa na vás usmieva slušná kôpka skrípt a vy neviete, čo sa skôr učiť. Prejdime si zopár možností, ako to nespackať a byť úspešným na skúškach.

3 kroky, ako zvládnuť stres zo skúšok
3 kroky, ako zvládnuť stres zo skúšok

1. Reálne ciele

Poznáme len málo ľudí zo školy, čo vynikali výborným priemerom, 100% úspešnosťou na testoch alebo nadpriemerným výsledkom z odborných predmetov. Sme rôzni, niekto chce za každú cenu dosiahnuť najvyšší počet bodov na teste, preto sa učí od večera do rána, aby mu neunikol ani najmenší detail, ktorý by mohol zruinovať jeho excelentný výkon. Ľudia, čo prahnú po najlepších výsledkoch, sú na seba až príliš kritickí a svojím perfekcionizmom sa neraz rútia do extrému. Často zlyhajú na triviálnych veciach, čoho dôsledkom sa naruší ich psychická alebo fyzická rovnováha. To má za následok celú škálu zdravotných problémov počnúc migrénami, bolesťou brucha, úzkosťou až po vážnejšie zdravotné komplikácie.

Nechcime byť za každú cenu tí najlepší, pretože ak niečo preháňame, ľahko sa môže stať, že zlyháme a len veľmi ťažko to vieme rozchodiť. Mať plný počet bodov, excelovať na skúškach, mať vždy pripravenú pohotovú odpoveď na otázku, je prínosom, ale… nestavajte honbu za úspechom na piedestál. Raz príde čas, kedy si uvedomíte, že všetku snahu, čas a trpezlivosť sme mali investovať do hodnotnejších vecí, ktoré sme v tej chvíli nevnímali.

2. Rozumné plánovanie času

Majte na pamäti, že deň má iba 24 hodín a vy nie ste otrokom úspechu. Vyčleňte si dostatok času na vyhľadanie informácií o témach, ktoré sa učíte. Venujte sa hlbšiemu skúmaniu podstaty vecí z rôznych zdrojov, prezerajte portály a stránky zaoberajúce sa danou problematikou a neuspokojte sa iba povrchným, mechanickým zapamätaním si pojmov naspamäť. Štúdium si rozdeľte na niekoľko dní, nech vás časový údaj tak veľmi nerozhádže. Staňte sa hravými deťmi v procese bádania- objavujte, učte sa s ľahkosťou, vytvorte si k učebným témam pozitívny vzťah, aby sa čo najefektívnejšie uložili do vašej pamäte. Nemajte strach z neúspechu, ak zlyháte raz, to neznamená, aby ste to nemohli skúsiť druhýkrát. Neúspech nás naučí, že musíme spadnúť, aby sme sa naučili lietať.

3. Všetko pre komfort a pohodlie

Vytvorte si podmienky na učenie- pokojná myseľ, uvoľnené telo, pohodlie, chuť niečo nové sa dozvedieť a nerušivé vplyvy okolia. Medzi učením si nájdime prestávky, aby sa myseľ dokázala plnohodnotne sústrediť na vzdelávací proces. Pozrieť si obľúbený seriál, film, vychutnať dúšok chutného vína, navariť si sladké kakao, ísť sa vyvenčiť so štvornohým chlpáčom, zabehnúť si po lúke alebo zapozerať sa do jasnej modrej oblohy… máme nespočetne veľa možností ako pripraviť myseľ na zbieranie nových poznatkov.

V minulom článku sme písali o tom, ako sa učiť rýchlejšie a pamätať si viac, to vám pri účení môže taktiež výrazne pomôcť. Teraz už len želáme krásny, ničím nerušený čas príprav na skúšky.

Foto: ilustračné