5 krokov k rýchlejšiemu čítaniu

Či už pri učení sa, alebo pri čítaní vašej obľúbenej knihy, si niekedy poviete: „Prečo neviem čítať rýchlejšie?“ Ak je toto pravda a chcete zlepšiť svoje čítanie, pokračujte v čítaní tohto článku. O tom, ako sa učiť rýchlejšie a pamätať si viac sme písali v minulom článku. Ak budete pravidelne čítať a držať sa našich krokov a pravidiel, rýchlosť čítania sa môže až zdvojnásobiť.

5 krokov k rýchlejšiemu čítaniu
5 krokov k rýchlejšiemu čítaniu

Na svete už nájdete viacero kníh o tom, ako čítať rýchlejšie. Jedna, ktorá je celosvetovo považovaná za jednu z najlepších, je Breakthrough Rapid Reading (Peter Kump). Bohužiaľ je v angličtine, takže ak po anglicky neviete, veľmi vám nepomôže. Preto je tu tento článok – aby ste sa dozvedeli aspoň základ o zrýchlení čítania. V knihe je niekoľko hlavných pravidiel, z ktorých si môžete vyberať. Niektoré sa vám možno nebudú páčiť, niektoré možno ani nebudete schopní splniť. Preto je potrebné držať sa tých pre vás vhodných.

Krok #1

Keď ste sa rozhodli že sa chcete zlepšiť, je tu prvé pravidlo. Na začiatku možno budete mať problém udržať pohľad na mieste, kde ho chcete mať. Pri rýchlom čítaní je každý zbytočný pohyb oka nechcený a preto je dobré sa tomu vyhnúť už pri začiatkoch. Na to poslúži nejaké ukazovátko. Výber je len na vás, malo by to byť niečo čo je viditeľné, tenké, ale nebude vás to vyrušovať. Napríklad ceruzka alebo jednoducho prst.

Krok #2

Druhým krokom k rýchlejšiemu čítaniu je uvedomiť si, že nejde iba o zrýchlenie čítania, ale celkovo lepšie vnímanie textu. Je to ako vodič a veľmi rýchle auto – keď nie je skúsený, vo vysokej rýchlosti bude napätý a jazdu si neužije. Ak má skúsenosti, bude si jazdu užívať, vychutnávať. Presne tak to je aj pri čítaní. Ak niekomu ide iba o rýchlosť, nebude schopný vnímať text a bude sa opakovane vracať k niektorým častiam. Ak ale má čitateľ schopnosť ovládať rýchlosť svojho čítania a nečíta tým spôsobom, že v polovici slova už preskakuje na ďalšie, bude text plne vnímať a čítanie pre neho bude väčšou radosťou.

Krok #3

Keď sme sa učili čítať, učitelia alebo rodičia po nás chceli aby sme text opakovali. Neskôr sme slová prestali hovoriť nahlas, lebo nás to v čítaní spomaľovalo. Problém je v tom, že väčšina ľudí skončila tu, lebo väčšinou v tomto štádiu síce nehovoria slová nahlas, ale hovoria si ho v mysli. Tento jav sa nazýva subvokalizácia a ide práve o ten „vnútorný hlas,“ ktorý hovorí to čo je na papieri. Nie je to chyba, práve vďaka tomu dokážeme ľahšie pochopiť zložité texty, ale opäť sme obmedzení na rýchlosť, ktorou ten hlas dokáže „rozprávať“.

Krok #4

Keď už budete pri čítaní zrýchľovať, ďalším bodom je naučiť sa kedy spomaliť. Znie to síce trochu zvláštne, ale koľkokrát ste sa rozprávali s človekom, ktorý vám hovoril ako rýchlo prečítal nejakú knihu, ale pamätal si z nej iba základ? Práve tu je problém, ktorý som už spomínal – rýchle čítanie nie je o rýchlosti, ale o ovládaní čítania. Tak ako je dobré zrýchliť v časti knihy, kde nie je veľa informácií, je potrebné spomaliť tam, kde ich je veľa.

Krok #5

Posledný, ale asi najdôležitejší krok, je trpezlivosť. Nečakajte že budete v priebehu týždňa čítať dvojnásobnou rýchlosťou. Presne tak ako aj pri fyzickom cvičení, musíte sa k výsledku dopracovať tréningom. Čítajte vždy keď môžete, najlepšie každý deň. Pri čítaní buďte pokojní, snažte sa nájsť si tiché miesto aby ste sa sústredili na text. Pamätajte na to, že keď jednu stranu prečítate 10-krát a potom ju budete vedieť prečítať dvakrát rýchlejšie, nie je to rýchločítanie. Vždy čítajte niečo nové a najlepšie niečo, čo vás baví.

Takže aby som to zhrnul – ak chcete čítať rýchlejšie, najdôležitejšie je nájsť si pokojné miesto, kde sa cítite dobre a nič vás neruší. Pri čítaní sa snažte čo najmenej zapájať ten vnútorný hlas a nebojte sa použiť nejaké ukazovátko. A hlavne musíte byť trpezliví, potom sa bude čítanie stále viac a viac zrýchľovať.

Foto: ilustračné