6 rád, čomu sa vyhnúť na pracovnom pohovore

Nezáleží na tom, či ste čerstvý absolvent školy alebo skúsený dlhoročný pracovník… v živote sa vyskytnú situácie, kedy povieme niečo alebo urobíme veci, ktoré sú nevhodné. Pracovný pohovor je strašiakom pre mnohých adeptov uchádzajúcich sa o pracovnú pozíciu. Máme sucho v hrdle, hlas sa akosi čudne zmení, začnú sa nám potiť ruky, cítime triašku po celom tele. Dôverne poznáme spomínané situácie a preto vám s nimi chceme pomôcť. Prinášame niekoľko tipov, ako to nespackať a vytvoriť čo najlepší dojem pri budúcom zamestnávateľovi. Tu je zoznam vecí, ktorým sa vyvarujte a pre vlastné dobro nespomínajte.

6 rád, čomu sa vyhnúť na pracovnom pohovore
6 rád, čomu sa vyhnúť na pracovnom pohovore

Čomu sa venuje spoločnosť

Skôr ako sa ocitnete v konferenčnej miestnosti v prítomnosti personálnych pracovníkov, výkonných manažérov, nebodaj vášho budúceho zamestnávateľa, pamätajte na jedno: získajte dostatok informácií o firme, jej pôsobení na pracovnom trhu, úspechoch, oceneniach, smerovaní, nehovoriac o vašej pracovnej pozícii, o ktorú máte vážny záujem. Internetovú stránku spoločnosti rozhodne neprehliadnite a venujte jej dostatok pozornosti. Nepodceňujte silu prvého dojmu. Sebaistota vášho vystupovania spočíva v pripravenosti.

Váš predchádzajúci šéf bol čudný a pracovisko o nič lepšie

Vžite sa do pocitov budúceho zamestnávateľa: čo by ste si mysleli o potenciálnom adeptovi na pracovnú pozíciu, ktorý kritizuje bývalé pracovisko, vynáša klebety a falošné tvrdenia na účet svojho chlebodarcu? Nič dobré by vám rozhodne nenapadlo. Namiesto negatívnych skúseností rozprávajte o tom, ako vás predchádzajúca práca obohatila, čomu vás priučila a aký dopad má na váš terajší život.

Tvrdenia typu: „Som flexibilný/á, zanietený/á do práce, dokážem efektívne riešiť problémy, usilovne pracujem.“

Personalisti sa podobných viet napočúvali. Každý adept je ten najvhodnejší pre ponúkanú prácu a niet nikoho iného pod Slnkom, kto by bol lepší. Vážne si myslíte, že to zaberie? Nájdite stred záujmov medzi seba chválou a prehnanou kritikou. Nestavajte sa do pozície silného hrdinu alebo nešikovného truľa, čo nič nedokáže. Chce to triezvy pohľad na svet, reálny pohľad na vaše silné a slabé stránky. Prezentujte nedávne pracovné úspechy, povýšenie, medzinárodné alebo zahraničné projekty, na ktorých ste spolupracovali, vaše komunikačné zručnosti v cudzích jazykoch, technické či manuálne zručnosti a skúsenosti.

Nemáte žiadne slabé stránky

Pozrime sa na predchádzajúce tvrdenie a ešte raz si ho prečítajme. Koho chcete oklamať? Každý z nás má svoje chyby a nedostatky, aj keď o nich veľmi neradi rozprávame. Tá posledná vec, ktorou by sme sa chválili. Ak tvrdíte, že nemáte žiadne slabé stránky, váš budúci zamestnávateľ to môže vnímať ako zbytočné vystatovanie, neschopnosť vlastnej sebakritiky, a z toho vyplývajúceho neprijatia iného názoru. Takým prístupom nedovolíte životu, aby vás negatívnymi skúsenosťami naučil duchovne a osobnostne rásť.

Absolvovali ste viacero pracovných pohovorov

Je nad Slnko jasnejšie, že ste všetko nestavili len na jednu kartu a do úvahy beriete ponuky o prácu od viacerých zamestnávateľov. Tento fakt si potenciálny zamestnávateľ dokáže vydedukovať medziriadkovo aj sám, preto nie je nevyhnutné upozorňovať ho nato. Ak sa vás na pohovore spýtajú spomínanú otázku, skúste sa z nej pohotovo vykrútiť odpoveďou typu: „Dostal som zopár ponúk na prácu. Práve sa nachádzam v procese rozhodovania komu dám prednosť. ˮ Snažte sa nerozvíjať konverzáciu na danú tému a diplomaticky ju ukončiť správne formulovanými tvrdeniami.

„Nemám žiadne otázky.“

Rozhodujúca komisia vás vyzve, aby ste sa ich niečo spýtali, ak máte nejaké otázky ohľadom spoločnosti. Zasypať ich otázkami o plate, pracovnom voľne, zamestnaneckých výhodách alebo mlčať ako hrob? Ak neprejavíte záujem pýtať sa, môžu vás považovať za málo sebavedomého človeka s nízkou dávkou zvedavosti. Pár modelových otázok, ktoré sa v tejto situácii hodia:

  • Ako si predstavujete moju spoluprácu v prvých troch mesiacoch?
  • Aké nové produkty alebo služby ponúka vaša spoločnosť zákazníkom a verejnosti?
  • Môžem sa prihlásiť na školenie alebo zaučenie vo vašej spoločnosti, ktoré by zlepšilo moje pracovné schopnosti pre danú pracovnú pozíciu?
  • S akým pracovným kolektívom budem spolupracovať?

Súčasný trh práce ponúka široké spektrum pracovných pozícií, preto sa nemusíte obávať, žeby ste mali iba jedinú možnosť práce. Napriek tomu, ak sa o pracovné miesto vážne uchádzate, vyvarujte sa zbytočným častým omylom. Naučte sa správne formulovať svoje otázky a odpovede, aby ste v očiach komisie vytvorili dojem inteligentného, všestranného človeka, ktorý je pre nich ako stvorený pre spoluprácu.

Foto: ilustračné