7 dôvodov, prečo pracovať v neziskovke hneď po škole

Začiatky bývajú ťažké… ako čerstvý absolvent prichádzate do sveta práce so všetkým entuziazmom, čerstvým diplomom v ruke a s malými pracovnými skúsenosťami na pracovnom trhu. Vyvstáva otázka kam bude viesť vaša cesta- zamestnáte sa vo verejnom alebo súkromnom sektore, opustíte rodnú hrudu a pôjdete skúsiť šťastie do zahraničia, prípadne či sa zamestnáte v odbore, ktorý ste vyštudovali. Množstvo otázok, na aké je v krátkom časovom slede náročné nájsť odpoveď a uplatniť sa v praxi. Zaujímavá alternatíva, pre ktorú sa rozhodne stále viac ľudí, je práca pre neziskovú organizáciu. Vonia to dobrovoľníctvom a vy na také veci nie ste? Možno Vás presvedčíme o opaku. V nasledujúcich riadkoch sme pripravili 7 dôvodov, prečo stojí zato vyskúšať prácu v organizáciách, aké vláda a jej finančné rozpočty nepodporujú.

7 dôvodov prečo pracovať v neziskovke hneď po škole
7 dôvodov, prečo pracovať v neziskovke hneď po škole

1) Nedostatok skúseností ≠ neúspech v zamestnaní

Ak zašlete žiadosť do práce vo verejnom sektore, ľahko sa môže stať, že na požadované miesto obsadia iného žiadateľa s väčšími pracovnými skúsenosťami. Neziskové organizácie stierajú predsudky medzi prácou čerstvých absolventov a skúsenými pracujúcimi členmi. Čerství absolventi disponujú kvantom teoretických znalosti, hĺbkovou štúdiou predmetov počas školy, komunikatívnosťou, pravidelnou prípravou. Nezisková organizácia nepozerá nato, či ste 10 rokov pracovali na pozícii operátora výroby alebo ste počas 5 rokov štúdia tvrdo zarezávali na brigáde. Pozerá sa na vás cez optiku človeka – aký potenciál ste schopný rozvíjať, akými schopnosťami a zručnosťami disponujete, a ako ste ich doteraz využili v spolupráci s okolím. Navyše, skúsenosti získané prácou v neziskovej organizácii si môžete hrdo doplniť do vášho životopisu. Pri hľadaní iného pracovného miesta vám zvýšia osobné preferencie u budúceho zamestnávateľa.

2) Na vašej práci skutočne záleží

Ciele a predsavzatia sú krásna vec, ale ich realizácia je o niečo komplikovanejšia. Porovnajme si to z hľadiska osobnostných cieľov: Čo vám dá viac? Absolvovať dlhú pracovnú zmenu od 8 rána do 4 poobede, ktorá má rovnaký priebeh a pracovný postup, alebo pol dňa sa zhovárať s ľuďmi, organizovať pracovné stretnutia, prezentovať nový pohľad na svet a počas toho prispieť k osvete škodlivých účinkov zlých návykov na efektivitu práce? Možno si poviete, hlúposť, živiť utopistický ideál, že svet možno zmeniť aj vaším pridaním ruky k dielu. Ak to raz neskúsite, nikdy nebudete vedieť, či sa vám to naozaj nemôže podariť. Poznáte NGO? Nevadí, nemusíte poznať. Stačí Vám vedieť jeden podstatný fakt- začínala ako malá nezisková organizácia s cieľom upozorniť na negatívne zmeny v ľudskej spoločnosti a verejnú politiku. Vyšplhala sa na prvé priečky celosvetovo najznámejších neziskových organizácií.

3) Kontakt s vyšším manažmentom

Firmy a nadnárodné spoločnosti, ktoré zamestnávajú stovky až tisíce ľudí, majú nulovú pravdepodobnosť priameho kontaktu bežného zamestnancov s hlavným vlastníkom koncernu. Priateľské prostredie, otvorený prístup, osobné zoznámenie a spolupráca so šéfom a hlavnými manažérmi v organizácii – zopár vecí z hlavných domén neziskových spoločností. Priamou spoluprácou s dôležitými členmi získate väčšie sebavedomie pri prezentácii, rozhodnosť, výrečnosť, nehľadiac na vplyvné kontakty.

4) Úbohé finančné ohodnotenie dobrovoľníctva

Verejná mienka o plate dobrovoľníkov v neziskových organizáciách je naklonená skôr k negatívnemu ako pozitívnemu hodnoteniu. Nie je všetko, ako sa zdá. Americký inštitút Urban Academy, sídliaci vo Washingtone, vykonal prieskum a následnú finančnú analýzu stratových a málo stratových organizácií. Odhalil podstatnú vec- neziskové organizácie prispeli do štátneho rozpočtu sumou 905 miliárd amerických dolárov! Ak si porovnáme bežné platy neziskových organizácií s výplatami verejných spoločnosti, dostaneme sa približne k priemeru. Veľké odchýlky finančného hodnotenia jedných nad rámec druhých nie sú badateľné.

5) Zapálenosť pre prácu

Verejne spoločnosti vyberajú z veľkého počtu uchádzačov na pracovné pozície takých, ktorí majú najlepšie preferencie od bývalých zamestnávateľov, vysoké vzdelanie, počet absolvovaných kurzov a atestácií. Nezisková spoločnosť chce rozvíjať ľudský potenciál v človeku, dotvárať jeho osobnú identitu, vidieť iskričky vášne pre prácu, správne ho motivovať a nasmerovať v živote.

6) Väčšia zodpovednosť

Vo firme nikoho nezaujíma, že ste boli kedysi výborným rečníkom alebo recitátorom na Hviezdoslavovom Kubíne. Musíte splniť pracovnú kvótu a technologický postup. Nezisková organizácia dokáže z vášho dávneho koníčka vyťažiť to najlepšie- navštevujete verejne miesta, knižnice, vzdelávacie inštitúcie a naplno prejavíte svoj kvalitný verbálny prejav s bonusom navyše- čím úspešnejší budete, tým viac vám zato zaplatia a dosadia vás na vyššiu pracovnú pozíciu.

7) Získate oveľa viac ako by ste mohli očakávať

Pracovať pre neziskovú organizáciu znamená oveľa väčšiu voľnosť a slobodu pri povolaní ako v bežnej práci. Cestujete a objavujete nové miesta, sprostredkujete informácie ľuďom, s ktorými by ste sa v bežnej práci vôbec nestretli. Váš okruh známych a priateľov sa rozšíri nielen o domáci lokál. Každý deň je novým dňom na ceste života. Prináša mnoho prekvapení a s chuťou, elánom, a pokojom v živote sa dá hravo zvládnuť. Prispejete do spoločnosti svojím kúskom práce. Účinky sa dostavia vo forme vlastnej spokojnosti a pozitívnymi ohlasmi verejnosti na riešenie problémov súčasnej spoločnosti.

Hasib, autor pôvodného článku, je profesionálny bloger a tvorca pracovného portálu v Indii. Pomáha čitateľom zorientovať sa vo svete pracovného trhu, vytvoriť si vhodné podmienky na pracovisku, držať sa pracovnej morálky a brať svoju prácu ako osobný koníček.

Foto: ilustračné