Ako zvládnuť prechod z vysokej školy do pracovného prostredia

Absolventi vysokých škôl prechádzajú v živote zásadnou zmenou. Pár rokov usilovne zarezávali počas skúškového obdobia, užívali si sociálny status študentov do poslednej chvíle, až kým neskončia školu. Menia sa hodnoty, životný štýl a ciele. Naskočia do pracovného kolotoča povinností a práce. Aby váš prechod z ležérneho štýlu do serióznej práce nebolel, máme pre vás zopár tipov a rád, ako to hravo zvládnete.

Ako zvládnuť prechod z vysokej školy do pracovného prostredia
Ako zvládnuť prechod z vysokej školy do pracovného prostredia (Foto: unsplash.com)

Akceptujte inakosť staršej generácie

Na pracovisku budete v častom kontakte s rôznou vekovou skupinou kolegov a kolegýň – počnúc čerstvými absolventmi školy, cez strednú generáciu tridsiatnikov, preddôchodkovej skupiny žien v prechode, až po dôchodcov žijúcich pre pracovnú morálku. Nie je to len o elegantnom oblečení na miesto športového, o sedení doma na miesto párty s priateľmi, o nakupovaní vo výpredajoch, ako uplatniť zľavové kódy k nákupu, ale problém je komplexnejší.

Roky, kedy nám rodičia a pedagógovia hovorili a prikazovali, ako sa máme správať, sú nepochybne za nami. Nie je na škodu zopakovať si základné pravidlo: „Ku ostatným sa správaj, tak ako chceš, aby správali ku tebe.“ Nech z vášho života nevymizne slušnosť, gavalierstvo, dobré spôsoby, prirodzená úcta a rešpekt ku starším. Každý raz zostarneme a oceníme od druhých, ak nás vedia rešpektovať a správať sa k nám s náležitou dôležitosťou.