Atramentové tlačiarne ako ich nepoznáte

Atramentové tlačiarne sú výbornou variantou pre každú domácnosť: nie sú ťažké ani drahé, ich prevádzka je nenáročná a výsledky tlače veľmi dobré. Tu sú niektoré ďalšie fakty, ktoré by ste o atramentových tlačiarňach mohli vedieť.

Atramentové tlačiarne ako ich nepoznáte
Atramentové tlačiarne ako ich nepoznáte (Foto: cdrmarket.sk)

Prečo tonery v tlačiarňach nie sú úplne plné?

Pri zakúpení tlačiarne k nej dostanete aj akúsi štartovaciu sadu náplní, ktoré sú ale naplnené len do polovice. Pre tento moment existujú logické dôvody, no ide hlavne o to, aby sa atrament počas transportu zariadenia nerozlial. Táto prax však sleduje aj inú vec a tou nie je nič iné ako vaša motivácia zakúpiť novú, plnú atramentovú kazetu.

Z histórie atramentovej tlače stručne a jasne

Pôvod myšlienky vyvinúť atramentovú tlač musíme hľadať už v období 19.storočia. Avšak technológia, ktorá by umožnila jej realizáciu, nebola dostupná až do päťdesiatych rokov minulého storočia, kedy sa kontinuálna atramentová tlač použila prvýkrát v lekárskom prostredí na tlač medicínskych záznamov. Jedným z neskorších priekopníkov vo vývoji tlače bola aj americká firma Lexmark, ktorá vyvinula aj vysoko kvalitné atramentové cartridge Lexmark.

Aké druhy tlače poznáme?

Na základe princípu nanášania atramentu na papier poznáme dva druhy tlačiarní, respektíve tlače: kontinuálnu a drop-on-demand. Kontinuálna tlač produkuje nepretržitý prúd atramentu, ktorého kvapky sú usmerňované podľa potreby – časť končí na papieri, časť späť v zásobníku. Drop-on-demand spôsob dovoľuje opustiť zásobník len jednotlivým kvapkám, ktoré sú práve potrebné. Práve táto tlač je v súčasnosti najpoužívanejšia.

Atrament cennejší ako zlato?

Atramentové tlačiarne sa zvyčajne nepredávajú za vysoké ceny, pretože firmy, ktoré ich vyrábajú, zároveň produkujú aj atramentové cartridge a náplne vo všeobecnosti a zisk spoločností teda pochádza najmä z predaja týchto komponentov. Niet sa čomu diviť, veď atrament do tlačiarní je považovaný za najdrahšiu tekutinu na svete, cennejšiu ako zlato či palivo do raketoplánov.

Text: PR