Ako sa učiť rýchlejšie a efektívnejšie?

Keď máte deň pred skúškou alebo pred dôležitou písomkou, nezostáva nič iné, iba prebdieť celú noc nad knihami. No ak neviete ako na to, môže to byť úplne zbytočné. Ak neviete ako sa správne učiť a aká je najlepšia technika práve pre vás, učenie vám vždy pôjde o čosi ťažšie. Aké sú techniky učenia a ako nájsť tú správnu pre seba? 

Ako sa učiť rýchlejšie a efektívnejšie? (Foto: pixabay.com)

Vhodné podmienky pre učenie

Učíte sa radšej v tichu alebo počúvate pri učení hudbu? Nevadí vám pri učení neporiadok a nepotrebujete mať na lepšiu pamäť poriadne svetlo? Toto všetko by ste mali vnímať, ako sa vám najlepšie učí a aké podmienky by ste okolo seba mali mať. Rušivé elementy by mohli odvádzať vašu pozornosť a vy si tak oveľa menej zapamätáte. 

Spôsob učenia pre vás

Niektorí ľudia sa naučia najviac vtedy, ak daný text alebo tému počujú od druhého človeka. To sú také typy ľudí, ktoré sa učia sluchovo. Iní si zas potrebujú vytlačiť text a všetko si zvýrazňovať, popisovať a dopisovať poznámky, takí sa učia zrakovo. Sú aj také typy ľudí, ktorí si dané cudzie pojmy alebo neznáme slová asociujú s inými vecami a ľahšie si tak na to spomenú. Vyskúšajte si každý z týchto spôsobov a uvidíte, ktorý spôsob učenia bude vyhovovať práve vám.