Ste prepracovaní? Tieto signály vám to dajú jasne najavo!

Zo školy na brigádu, z brigády domov pripraviť sa na ďalší deň v škole – a odrazu nestíhame spať, jesť, relaxovať. Hoci pre niektorých môže byť ich práca alebo štúdium koníčkom, netreba to preháňať. Prepracovanosť je totiž skutočným nebezpečenstvom, ktoré môže viesť k duševným poruchám. Ako zistíte, že je najvyšší čas dať si prestávku?

Ste prepracovaní? Tieto signály vám to dajú jasne najavo!
(zdroj: unsplash.com)

Robíte chyby – aj niekoľko za krátku dobu

Počúvať svoje telo je základ fyzického zdravia. Ak ste prepracovaní, začnú sa u vás vyskytovať najmä nevoľnosti, migrény alebo nepochopiteľná únava. Prepracované telo je rovnako omnoho viac náchylnejšie na rôzne vírusy a baktérie z okolia. Stres vám zvýši aj krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Okrem toho pri prepracovanosti nie ste veľmi výkonní ani v práci alebo v škole – môže sa stať, že začnete robiť neopatrné chyby, ktoré ste nikdy v živote nerobili. Urobíte ich odrazu aj niekoľko za pár minút. Pamätáte si ešte, kedy ste naposledy navštívili svojich priateľov alebo príbuzných? Neurobte tú chybu, že zanevriete na ľudí, ktorí sú pre vás najdôležitejší. Aj to je jednou zo známok ozajstnej prepracovanosti.

Odmeňte sa, máte na to nárok

Stres a prepracovanosť vplývajú dokonca aj na sexuálny život. Mozog totiž prestáva produkovať chemické látky zodpovedné za pohlavný styk. Takže hoci sex znižuje stres, v stave absolútnej prepracovanosti si ho veľmi neužijete. Ak vás vytáčajú aj drobné zmeny v naplánovanom dni, ktoré sa bežne dejú, je to tiež známka toho, že toho máte veľa. Skúste si nájsť aspoň jeden deň voľna, ktorý si tiež vopred naplánujete, ale len príjemnými aktivitami, ako prechádzka s rodinou alebo vyrazenie s priateľmi do baru. Ak vám robia radosť materiálne veci, kúpte sami sebe darček. Za dobrú prácu je predsa vhodné sa odmeniť – využite pri tom napríklad Black Friday zľavové kódy a nakúpte aj výhodne.

Zmeňte prostredie

Istým znakom, že potrebujete prestávku, je to, že aj veci, ktoré vás doteraz bavili, vás baviť prestávajú, pretože sa stále cítite ako v práci. Ideálne je v tomto prípade vziať si aj na viac dní dovolenku, aby ste sa od stereotypu odtrhli. Ak tento luxus viacerých dní nemáte, robte si aspoň menšie prestávky – choďte na jogu alebo vycestujte aspoň na malý výlet, aby ste zmenili aj prostredie. Všetko, čo budete na takú krátku cestu alebo na cvičenie potrebovať, zoženiete aj online. Využite pri nakupovaní Aliexpress kupóny alebo si pozrite naše tipy pre Aliexpress nakupovanie a nakupujte naozaj výhodne a pohodlne. Na prepracovanosť si dávajte pozor už v jej zárodkoch, pretože neskôr sa môže pretaviť do syndrómu vyhorenia, ktorý je už naozaj nebezpečný.