Príležitosti popri škole – ako ich vyhľadávať a využiť?

Vysoká škola nie je len o neustálom učení, prednáškach, skúškach a párty. Je to čas, kedy môžete spoznávať nových ľudí a hľadať si hlavne príležitosti do budúcnosti. Okrem titulu si na vysokej škole môžete získať oveľa viac. Dôležité je vedieť, ako na to. Ako vyhľadávať príležitosti, ktoré vám dajú do pracovného života veľa a využijete ich naplno? Všetko sa dočítate v tomto článku.

Príležitosti popri škole – ako ich vyhľadávať a využiť? (Foto: unsplash.com)

Workshopy, trhy a aktivity

Väčšina ľudí počas obdobia vysokej školy len tak prepláva a hľadajú si prácu, keď ju skončia s titulom. No treba si uvedomiť, že nemáte v tedy minimum pracovných skúseností a nebude také ľahké nájsť si prácu. S hľadaním práce, komunikáciou s firmou a zoznamovaním sa s pracovným trhom by ste mali začať práve v škole. Väčšina slovenských vysokých škôl s veľkými firmami spolupracuje a tvoria spolu aktivity. Aj firma si chce získať šikovných absolventov, takže ich oslovuje ešte keď študujú.

Brigády a záverečná práca

Aby ste využili voľný čas počas leta a zarobili si na štúdium, tak si pravdepodobne hľadáte letné brigády. Ideálna je pozícia čašníka, pracovníka vo výrobe sú pre študentov ideálne. My vám odporúčame hľadať si brigádu tam, kde si by ste si vedeli predstaviť pracovať aj v budúcnosti, prípadne aspoň pracovať vo svojom odbore. Takto získate skúsenosti, ktoré vás v škole nenaučia.

Na VŠ sa pri písaní záverečnej práce často spolupracuje s podnikom. Vtedy by ste vedeniu mali ukázať to, čo ste sa naučili a vďaka bakalárke alebo diplomovke nájsť kreatívne riešenia ich problémov. Na základe toho vám potom môžu ponúknuť pracovné miesto.