Ako si vybrať tému na bakalársku prácu

Ak študuješ vysokú školu, tak raz nadíde ten moment, kedy je čas vybrať si tému svojej bakalárskej práce. Netreba to brať na ľahkú váhu, pretože od tohto výberu záleží potom aj výber školiteľa, ako bude písanie práce prebiehať a ako ťa to bude baviť. Nechaj si na to dostatok času a poriadne nad tým popremýšľaj. Ak potrebuješ pár tipov na to, ako si výber témy práce uľahčiť, tak ich nájdeš v tomto článku.

Ako si vybrať tému na bakalársku prácu (Foto: unsplash.com)

Ktorý predmet ťa najviac bavil?

Najjednoduchšie, podľa čoho si vyberieš tému práce, je popremýšľať nad tým, ktorý predmet ťa počas štúdia bavil najviac. Samozrejme, záleží, aký typ vysokej školy študuješ, či je to širšie zameranie alebo máš striktne určený konkrétny odbor. Väčšina vysokých škôl má rôznorodé štúdium, aby si bol pripravený na akúkoľvek situáciu v profesijnom živote. Takže, ak ťa počas štúdia bavilo najviac programovanie alebo ekonomika, tak pravdepodobne vieš, o čom budeš svoju prácu písať.

Typ bakalárskej práce

Od konkrétnej témy sa odvíja aj to, ako sa postupuje pri jej vypracovávaní. Pri niektorých bakalárskych prácach je nevyhnutné vypracovať dotazník, niektoré vyžadujú spoluprácu s podnikom a pri iných sú základom komplexné výpočty a analýzy. Skús si prejsť staršie bakalárske práce, ktoré písali študenti na tvojej vysokej škole a podľa ich obsahu sa rozhodni, aká bude tvoja téma.

Výber podľa školiteľa

Niektorí študenti sa nerozhodujú podľa toho, ktorá téma by im najviac sedela, ale je im sympatický nejaký učiteľ na vysokej škole. Zodpovedný a sympatický školiteľ je zárukou toho, že sa ti bude počas vypracovávania venovať, pravidelne ti bude posielať spätnú väzbu a bude mu záležať na tom, aby bola tvoja práca kvalitná. O tom, akí sú jednotlivý učitelia sa môžeš informovať aj u starších spolužiakov, ktorí už bakalársku prácu písali.