7 tipov, ako písať poznámky rýchlejšie

Chystáte sa na prednášku alebo možno na zaučenie sa v novej práci, napríklad na brigádu popri štúdiu alebo polovičný úväzok. Viete, že tam budete potrebovať písať si poznámky, niekedy to je naozaj rýchle, tak sme si pre vás pripravili našich 7 tipov, ako písať poznámky rýchlejšie.

7 tipov, ako písať poznámky rýchlejšie
7 tipov, ako písať poznámky rýchlejšie

Pripravte si materiál

Znie to až veľmi jednoducho, ale je to potrebné. Ak budete hľadať pero alebo ďalší papier počas toho, ako niekto hovorí čo si máte písať, výsledok nebude dobrý. Každý si poznámky píše inak, niekomu stačí papier a pero, iní sa nedokážu učiť ak nemajú poznámky farebné, preto si všetko potrebné prichystajte vopred. Tiež nezabudnite na okuliare, majte ich vždy po ruke.

Buďte aktívni pri počúvaní

Veľa ľudí robí tú chybu, že si bez rozmýšľania zapisujú každú jednu povedanú vetu. To má za následok stratu času, kedy dokážete najlepšie pochopiť učivo. Nerozmýšľate nad súvislosťami a poznámky vám neskôr nedávajú zmysel. Preto treba počúvať a v momente keď niečomu nerozumiete pýtať sa.

Poznámky píšte rukou

Ľudia, ktorí na písanie používajú notebooky síce píšu o niečo rýchlejšie, ale je dokázané že je oveľa účinnejšie písať rukou. Prvou nevýhodou písania do notebooku je práve rýchlosť. Ide práve o to, čo je spomínané v predošlom bode. Tí, čo píšu rukou nestihnú napísať všetko čo je povedané, takže nad poznámkami premýšľajú viacej a píšu iba to najpodstatnejšie. Preto by ste mali písať rukou vždy, keď to je možné.

Sústreďte sa na kľúčové slová

Najdôležitejšou a najúčinnejšou zmenou, ktorú môžete urobiť je naučiť sa vyberať z materiálu do poznámok iba to najdôležitejšie. Zapisujte si iba mená, názvy, dátumy, definície atď. Poznámky sú na to, aby boli stručné. Nezapisujte si dlhé vety, ktoré podrobne opisujú to o čom píšete, lebo jediné čo to spôsobí je chaos v zošite. Ak budete chcieť niečo podrobné, pôjdete do knižnice a kúpite si knihu o danej téme. Ak ste na hodine, kde sa preberajú veci, ktoré nepotrebujete vedieť, alebo už viete, je zbytočné si ich písať. Zas z toho bude iba neporiadok v zošite.

Skúste použiť metódu „otázka, odpoveď“

Je to metóda, ktorá u väčšiny študentov zaberá a pomôže im so zapamätaním informácií priamo na hodine. Keď niekto rozpráva, nepíšte si poznámky, počúvajte ho a snažte sa uvažovať nad novými informáciami. Až dokončí nejakú tému, alebo dlhšiu časť, začnite písať. Ale nepíšte poznámky, najprv si napíšte otázky týkajúce sa toho, čo bolo povedané a potom k otázkam píšte odpovede. Tie budú z veľkej časti písané vlastnými slovami, takže už to je niečo z vašej hlavy a nie prekopírovaný text. Poznámky potom budú obsahovať iba to najnutnejšie a budú v ľahko čitateľnom formáte.

Používajte skratky

Je normálne že človek rozpráva rýchlejšie ako píše. To je nevýhodou pre tých, čo sa snažia písať si poznámky. Tento problém sa aspoň z časti dá riešiť používaním skratiek. Napríklad namiesto „alebo“ píšte „/“. namiesto „ktorý“ iba „kt“. Vytvorte si svoje, ktorým budete rozumieť a poznámky sa vám budú písať lepšie a rýchlejšie.

Spravte poznámky vizuálne krajšími

Nikomu sa nečítajú poznámky rozhádzané náhodne po celej strane dobre. Samozrejme sú aj ľudia, ktorí majú radšej neusporiadané poznámku a z takých sa im učí lepšie, ale ak máte problémy vyznať sa v tom, čo ste si napísali nie je to celkom v poriadku. Môžete tomu pomôcť úpravou textu. Novú tému začínajte písať na novú stranu. Píšte čitateľne, radšej menšími písmenami. Ak sa vám lepšie píše na riadky, neváhajte a kúpte si riadkované zošity. Kto o sebe vie, že sa mu ľahšie učia farebne odlišné veci, nech si ide kúpiť balenie farebných pier. Tiež môžu pomôcť úpravy ako šípky, grafy, tabuľky, rebríčky… Mozog si potom automaticky spája text s tvarmi a učenie sa stáva jednoduchším.

Ak si tieto naše tipy a rady osvojíte, rýchlo sa písať svoje poznámky oveľa rýchlejšie. Všetko je teraz už len o cviku a tým aj o zvyku. Čím skôr to začnete uplatňovať pri písaní si poznámok, tým skôr ich budete písať rýchlejšie, ako tomu bolo možno doteraz.

Foto: ilustračné