Pracovanie popri škole? Alebo ako si konečne vybrať tú správnu brigádu

Ak si sa doteraz neodhodlal k tomu, aby si si začal popri škole privyrábať, všetky výhovorky bokom! Ani ten najlepší študent sa predsa nevenuje iba škole a čo je lepšie, než si vo voľnom čase privyrobiť? V nasledujúcom článku ti poradíme, ako si z niekedy veľkej ponuky vybrať a aká brigáda bude pre teba najvhodnejšia!

Pracovanie popri škole? Alebo ako si konečne vybrať tú správnu brigádu
(zdroj: unsplash.com)

Brigáda môže byť aj investíciou do budúcnosti

Najdôležitejšie je zistiť, čo chceš a čo nechceš. Ak študuješ veľmi žiadaný študijný odbor a si v ňom dobrý alebo máš množstvo skúseností, môžeš si dovoliť aj byť vyberavý. Aj v tomto prípade je však dobré zodpovedať si základné otázky. Napríklad aká brigáda ti bude najväčším prínosom do tvojej budúcej kariéry? Čo rád robíš a čo ťa baví? V čom si dobrý? A v čom si lepší, ako ostatní? Aj na základe týchto otázok si môžeš odpovedať na to, kde chceš byť a čo musíš urobiť, aby si sa tam dostal.

Nechaj si poradiť

Ďalšie dôležité faktory pri výbere brigády sú aj tvoje skúsenosti a osobnosť. Oba by si mal brať do úvahy a niekedy sú skúsenosti aj dôležitejšie, než tvoj životopis. Nie je hanbou ani požiadať o radu – hlavne ľudia, ktorí ťa dobre poznajú, ti možno budú v tvojich plánoch vedieť pomôcť a usmerniť ťa. Brigáda hneď nemusí byť tvoj dream job, môže však cestu k nemu uľahčiť. Ak už nič iné, tak minimálne ti pomôže získať pracovné návyky. Napríklad ak budeš brigádovať v oblasti podporných a administratívnych prác, zlepšíš si komunikačné a organizačné schopnosti.

Neplatená stáž? Prečo nie!

A na záver si ešte zhrňme všetky výhody, ktoré brigády majú. Prvou je určite socializácia, ktorá sa vám zíde aj do budúcej práce s kolegami. Využijete možno aj množstvo kontaktov, ktoré získate – z týchto dôvodov sa niekedy oplatí ísť aj na neplatenú stáž, treba však zvážiť všetky pre a proti. Vďaka peniazom z brigády dokážeš vykryť svoje náklady a pomôže ti to aj naučiť sa hospodáriť s peniazmi. Hľadať tú najlepšiu brigádu môžeš online na rôznych portáloch, ktoré sú na to zamerané, ale dobré je aj informovať sa v škole, na ktorej študuješ. Niekedy totiž nájdeš tie najvhodnejšie brigády pre svoj odbor aj priamo na školskej nástenke.