HPV vírus, zákerný a nenápadný – prečo si naňho musia dávať pozor hlavne mladí?

V našom okolí sa stretávame s nespočetným množstvom rôznorodých vírusov. Medzi tie najčastejšie patria napríklad rôzne vírusy spôsobujúce infekcie dýchacích ciest alebo nákazy tráviaceho traktu. Zabudnúť však nesmieme ani na vírus známy pod skratkou HPV. O aký vírus ide, ako sa prenáša medzi ľuďmi a aké zdravotné problémy môže spôsobiť? A tie najdôležitejšie otázky – ako je možné HPV infekciu vyliečiť a ako jej predísť?

HPV vírus, zákerný a nenápadný - prečo si naňho musia dávať pozor hlavne mladí?
(zdroj: unsplash.com)

Najrizikovejšia je skupina vo veku 18 až 30

Skratkou HPV označujeme ľudský papilomavírus (z anglického human papillomavirus). HPV nie je iba jeden, v skutočnosti ide asi o 100 rôznych druhov ľudských papilomavírusov. Spôsobujú ochorenia kože, ústnej dutiny, genitálneho traktu, análnej oblasti či močového systému. Ľudský papilomavírus je pritom bežným a značne rozšíreným vírusom v ľudskej populácii, 70 až 80 % ľudí s ním príde do kontaktu počas svojho života. V súčasnej dobe ide hlavne o najbežnejšiu pohlavne prenosnú infekciu. K šíreniu nákazy teda dochádza najčastejšie pri nechránenom pohlavnom styku, a to nielen vaginálnom, ale aj orálnom a análnom. Za rizikovú je považovaná veková skupina od 18 do 30 rokov, no k prenosu vírusu môže dôjsť prakticky v ktoromkoľvek veku. Okrem toho existujú aj ďalšie možnosti prenosu – prostredníctvom kontaminovaných predmetov, z matky na dieťa pri pôrode či kontaktom medzi rukami a ústami s pohlavnými orgánmi.

Nevinné vyrážky?

Priebeh nákazy HPV u konkrétneho jedinca je pomerne individuálnou záležitosťou. Nejaké prejavy infekcie môžu prísť po niekoľkých týždňoch až mesiacoch od prieniku patogénu do tela, ale aj po viacerých rokoch. Vírus sa môže v tele aktivovať pri oslabení obranyschopnosti či fyzickej alebo psychickej záťaži. Silný imunitný systém si však môže s vírusom poradiť a infekcia sa ani nemusí prejaviť. To, aké príznaky môže mať HPV infekcia, závisí v prvom rade od konkrétneho typu HPV, rovnako záleží aj na mieste vstupu patogénu do organizmu. Iba niektoré typy HPV vírusov spôsobujú zdravotné problémy. Na základe toho ich delíme na nízko rizikové a vysoko rizikové HPV. Nízko rizikové typy HPV vírusov spôsobujú u žien a mužov rôzne výrastky na koži a slizniciach – takzvané papilómy sú nezhubné členité nádory. Papilómy sa môžu objavovať aj na konečníku, análnom kanáli a rektálnej sliznici (prenos análnym stykom). Ďalej môžu byť prejavom bradavice na penise alebo semenníkoch u mužov a bradavice na vonkajších ženských genitáliách alebo v pošve.

Liečiť sa dajú len symptómy

Vysoko rizikové typy HPV sú však schopné na koži a slizniciach vyvolať rakovinové zmeny. Najčastejšie sa hovorí o spojitosti medzi nákazou HPV a vznikom rakoviny krčka maternice. Vo väčšine prípadov sa infekcie zbaví sám imunitný systém, v ostatných prípadoch prechádza nákaza do chronickej infekcie, s ktorou sa spája vznik rôznych zdravotných problémov. V súčasnosti neexistuje liek na HPV infekciu, teda nemožno vírus z tela odstrániť. Liečba pri ťažkostiach je len symptomatická, čo znamená, že je zameraná na odstránenie sprievodných zdravotných problémov. Uplatňuje sa v prvom rade medikamentózna liečba, a to protizápalové lieky či antivírusové lieky potláčajúce množenie vírusu a rast kožných výrastkov. Kožné prejavy HPV infekcie môžu byť podľa potreby odstránené napríklad laserom, kryodeštrukciou alebo aj chirurgicky. Veľmi dôležitá je správna liečba v prípade výskytu počas tehotenstva. Súčasťou liečby, ako aj prevencie, je posilnenie imunity. V prípade potvrdenia vysoko rizikových typov HPV sú významné pravidelné preventívne prehliadky s cieľom podchytiť prípadný vznik rakovinových zmien vo včasnom štádiu.