Hľadáte brigádu? Na čo si treba dať pozor

Záujem o brigády stúpa najmä v období letných prázdnin, ale niektoré informácie sa určite hodia aj počas zimy. Hľadáte brigádu popri štúdiu? Máme pre vás dôležité informácie o brigádach ale povieme si aj to, na čo si treba dať pozor.

Hľadáte brigádu? Na čo si treba dať pozor
Hľadáte brigádu? Na čo si treba dať pozor

Krátkodobé práce sú populárne hlavne u študentov, ktorí si chcú zarobiť nejaké peniaze, ale ešte nemôžu alebo nechcú vstúpiť do dlhodobého pracovného pomeru. Taktiež dokážu pomôcť aj nezamestnaným alebo dôchodcom. Do roku 2008 boli brigády zásadne pre študentov, nikto iný o ne záujem nemal, ale vzhľadom na situáciu s pracovnými ponukami na Slovensku, lákajú stále viac a viac ľudí z vyšších vekových skupín.

Priemerný administratívny pracovník si dokáže bez problémov nájsť prácu s platom 600€ na mesiac. V prepočte na hodinovú mzdu to vychádza na 2.5€/hod. ak pracuje 8 hodín denne. Práve v intervale 2€-5€/hod. sa nachádza väčšina brigád na Slovensku. Tým šťastnejším sa podarí nájsť brigádu za 3€/hod. za čo dokážu získať okolo 1400€ za dva mesiace. Krátkodobé brigády nebývajú až tak dobre platené – najnižšie sa pohybujú okolo 1.80€/hod. Pri výbere brigády si tiež treba dávať pozor na to, či je mzda hodinová alebo úkolová. pri hodinovej nezáleží na tom, koľko odrobíte, ale ako dlho robíte. Pri úkolovej sa posudzuje množstvo práce, ktorú zamestnanec odrobil a nezáleží na tom, aký čas ju robil.

Brigádovať môže každý, kto dokončil povinnú školskú dochádzku a spĺňa potrebný vek. Niektoré práce vyžadujú dospelosť pracovníka, ale vzdelanie väčšinou nerozhoduje o prijatí alebo neprijatí do práce. Platí to najmä v prípade, keď má nezamestnaný vysokoškolák záujem o pomocné práce. Pre stredoškolákov, ktorí sú ešte neplnoletí, sa väčšinou nájdu práce ako roznos letákov a podobné. Pre plnoletých ľudí s hmotnou zodpovednosťou je vhodná akákoľvek práca. Študenti väčšinou mávajú záujem o jednorazové brigády a nezamestnaní alebo dôchodcovia siahajú po dlhodobých pracovných pomeroch. Pri nezamestnaných je problém ten, že môžu podľa zákona zarobiť maximálne 136€ za mesiac, takže ich záujem o brigády je z tohoto dôvodu nižšia.

Pri vybavovaní brigád často nastáva problém v tom, že niekto žiada o brigádu na druhej strane krajiny. Zamestnávateľ iba málokedy poskytuje služby ako vybavenie ubytovania a dopravu. Často na snahu o prácu ani nereagujú. V lete je bez problémov možné nájsť si ubytovanie v internátoch alebo aj lacných penziónoch. Ak máte v meste, kde chcete v budúcnosti pracovať, rodinu alebo kamarátov u ktorých môžete bývať, určite to zamestnávateľovi napíšte.

Hlavný bod pri výbere brigády je poriadne si overiť dôveryhodnosť pracovnej ponuky. Vzhľadom na to, že v poslednej dobe sa pomerne rýchlo rozrastá obchod s ľuďmi, ktorých si zamestnávateľ hľadá práve pomocou ponúk na brigády, nebojte sa volať na úrady atď.

Foto: ilustračné