Ako sa učiť rýchlejšie a pamätať si viac

Asi každý študent už niekedy rozmýšľal nad tým, ako by sa mohol učiť rýchlejšie. Niekomu stačí že informácie raz počuje a vie ich, niekto musí učeniu sa venovať viac času a ak ste ten druhý tip človeka, určite vás bude tento článok zaujímať. Tu sa dozviete ako urýchliť vaše učenie a pamätať si viac.

Ako sa učiť rýchlejšie a pamätať si viac
Ako sa učiť rýchlejšie a pamätať si viac

Dostatok spánku

Jednou z najdôležitejších vecí je spánok. Každý z nás si asi všimol že ak je unavený, nedokáže sa učiť veľa vecí, alebo mu to ide pomalšie. Preto je podstatný kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Nepomôže vám jeden alebo dva poháre kávy naviac. Síce budete mať pocit menšej únavy, ale váš mozog stále nebude mať dosť energie na ukladanie informácií. To znamená, že by ste mali prestať s učením sa neskoro do noci. Radšej choďte spať o niečo skôr a ráno sa zobuďte o niečo skôr. Rôzne výskumy dokázali, že v noci sa mozog ako keby preplachuje tekutinou, ktorá ho očisťuje od toxínov. Keď sa snažíme ísť spať čo najneskôr, v mozgu sa hromadí tento „odpad“ a fungovanie sa pre neho stáva ťažším. Množstvo spánku, ktoré je potrebné pre plne oddýchnutý mozog je veľmi individuálna záležitosť. Všeobecne sa pre dospelého človeka odporúča 7-8 hodín spánku, ale niekto potrebuje spať dlhšie a niekomu nestačí ani 8 hodín. Ako zistíte či máte dostatok kvalitného spánku? Počas väčšiny dňa by ste nemali pociťovať únavu a nemalo by vám robiť problém sústrediť sa na niečo. Toto by ste ale mali zvládnuť bez príjmu kofeínu.

Nezabúdajte jesť

Ďalším bodom je jedlo. Pre učenie je potrebné mať v sebe dostatok jedla. Ak jediné, čo vám vaše telo hovorí je, že ste hladní, nebudete si vedieť zapamätať veľa informácií. Presne tak ako svaly v tele, aj mozog potrebuje látky, vďaka ktorým môže správne fungovať. Na druhej strane ani prejedanie nie je vhodné pri učení. Veľké množstvo krvi sa sústredí na tráviacu sústavu a mozog sa odkrví. Je dobré jesť zdravo. Nezdravé jedlá ako fast-food nám neponúkajú vhodnú výživu pre fungovanie mozgu. Všeobecne je dobrá zelenina a ovocie. Mozog k správnej funkcii potrebuje aj cukor a preto nie je zlý nápad dopriať si aj trochu čokolády, najlepšie horkej.

Sústreďte sa

Je veľa ľudí, ktorí keď v škole sedia na hodine, iba kreslia do zošita, hrajú sa s perom, alebo len rozmýšľajú o úplne iných veciach ako by na hodine mali. A to je chyba. Je veľmi dôležité, aby ste boli sústredení na veci, ktoré počujete prvý krát. Je to jeden z najefektívnejších spôsobov učenia. V tom momente, kedy sa prestanete sústrediť sa informácie prestávajú ukladať do mozgu. Preto aj len malá chvíľka môže spôsobiť neskoršie problémy, keď danú informáciu budeme potrebovať. Na udržanie pozornosti, keď vám niekto niečo vysvetľuje existuje jedna metóda. Skúste počúvať s myšlienkou, že vám učiteľ dá otázku ohľadne toho čo povedal v momente, keď skončí vetu.

Zapojte zmysli

Pre každého je jeho najlepší spôsob učenia iný. Skúste využívať každý jeden zmysel pri učení. Niekomu sa najlepšie informácie ukladajú keď ich vidí – vtedy je najlepšie čítať texty. Niekto má zlepšené učenie sa so sluchom, vtedy treba dávať pozor keď sa veci vysvetľujú, alebo sám sebe nahlas čítať texty s učivom. Niekto sa najlepšie naučí vďaka hmatu. V tom prípade je dobré si dokola prepisovať ten istý text, alebo ho vždy nejako zmeniť. Ten komu najviac pomáha zrak si môže pre lepšie učenie písať poznámky farebne. Pri učení sa malých vecí, napríklad jednotlivých slovíčok z iných jazykov pomáha, ak si papier náhodne natrháte na nerovnomerné tvary. Keď sa neskôr slovíčka učíte, vnímate nielen písmená, ale aj tvar papiera, ktorý sa vám v podvedomí s daným slovom spája. Na teste si potom spomeniete napríklad na papierik, ktorý mal nejaký smiešny tvar a automaticky si spomeniete aj na slovo na ňom. Ak si chcete ešte dopomôcť k dokonalým výsledkom, môžete skúsiť tento trik. Vedci zistili, že ak sa doma učíte a žujete žuvačku nejakej špecifickej chuti a budete tú istú chuť cítiť aj pri písaní testu, môže vám to uľahčiť spomínanie si na niektoré informácie.

Dostatok energie

Ak máte nedostatok spánku, tým pádom nemáte ani dostatok energie a neviete sa sústrediť, tak potrebujete rýchlo dobiť energiu inak. Niekomu stačí šálka kávy alebo energetický nápoj. To je však chyba, toto sú len chvíľkové a krátkodobé riešenia. Ich učínok je maximálne pár hodín a energetické nápoje nie sú rozhodne vôbec zdravé. Na druhej strane napríklad rastlina Guarana má už po stáročia známe mnohé priaznivé účinky, ktoré majú trvanie po celý deň 6 až 8 hodín. Guarana dodá energiu, zlepší súsetredenie a potlačí únavu. To všetko vďaka svojmu zloženie s obsahom kofeínu. Ten je v nej v najvyššom zastúpení, dokonca ho obsahuje viac ako kávové zrná. U nás je možné kúpiť originál priamo z Brazílie, odkiaľ táto rastlina pochádza, v 100% prírodnom prevedení. Jedná sa o Guaranu od GuaranaPlus. Kúpiť si ju môžete priamo na oficiálnych stránkach pre Slovensko na www.GuaranaPlus.sk, kde je len od 3,90€ za balenie a poštovné len od 1,99€. Jedná sa o Guaranu vo forme tabliet, stačí 1-3 tablety najlepšie ráno a účinok je po celý deň.

Celkovo sme to takto zhrnuli do niekoľkých hlavných bodov, ako sa učiť rýchlejšie a pamätať si viac. Ak ich čo najskôr uplatníte aj na sebe, čoskoro sa aj vám bude učiť určite lepšie, viac si toho budete pamätať a čo je hlavné, budete sa tak učiť rýchlejšie. Kto by predsa nechcel viac času na iné aktivity? My rozhodne áno.

Foto: ilustračné