Plánujete podnikať: Čo je lepšie, živnosť alebo s.r.o.?

Plánujete rozbehnúť vlastný biznis, no neviete aká forma podnikania sa Vám oplatí viac? To, či je výhodnejšia živnosť alebo spoločnosť s ručením obmedzením (s.r.o.), zvažujú aj mnohí skúsení podnikatelia. A keďže univerzálna odpoveď asi neexistuje, poďme sa bližšie pozrieť na základné špecifiká oboch právnych foriem podnikania.

Plánujete podnikať: Čo je lepšie, živnosť alebo s.r.o.?
Plánujete podnikať: Čo je lepšie, živnosť alebo s.r.o.? (Foto: unsplash.com)

Čo je rozhodujúce?

Každý budúci aj súčasný podnikateľ si v prvom rade potrebuje zodpovedať dve základné otázky: Ako dlho bude trvať založenie? A, koľko ho to bude stáť? Avšak kľúčové a najpodstatnejšie kritérium, ktoré je pre väčšinu z vás v procese rozhodovania sa pre novú živnosť alebo s.r.o. určujúce, predstavuje problematika daní a odvodov, vedenie účtovníctva, spôsobu ručenia majetkom, ako aj možnosťou zrušenia tej, ktorej formy podnikania.

Rýchlejšie a lacnejšie

V prípade, že splníte všetky podmienky stanovené právnymi predpismi, živnosť si môže založiť aj v priebehu jedného dňa. Založenie s.r.o. vám môže trvať 10 až 20 dní. Proces založenia s.r.o. je teda oveľa zdĺhavejší a aj finančne nákladnejší.

Okrem vydania živnostenských oprávnení potrebujete aj súhlas správcu dane, doloženie spoločenskej zmluvy, ďalších dokumentov a v konečnom dôsledku zápis novej firmy do obchodného registra. Povinným údajom je aj riadne sídlo s.r.o. V oboch prípadoch však výsledná suma, ktorú zaplatíte na správnych poplatkov, závisí aj od toho, akou formou založenie realizujete (elektronicky alebo papierovo na príslušnom úrade).

Čo sa viac oplatí?

Aj keď sa to nedá posudzovať paušálne, vďaka aktuálne platnej legislatíve sa z dlhodobého hľadiska mnohým podnikateľom viacej oplatí spoločnosť s ručením obmedzením. Medzi najpodstatnejšie výhody pri s.r.o je možnosť neplatiť žiadne odvody, ručenie len majetkom firmy a základné imanie bez povinnosti dokladovania.

Náš tip: V súčasnosti máte k dispozícii rôzne on-line pomôcky a poradenstvo, vďaka ktorým sa dokážete lepšie zorientovať a zvážiť si, ktorá forma podnikania bude pre vás v danej situácii najvýhodnejšia.

Text: PR